Program edukacyjny
Program Edukacyjny
„Wszystkiego co naprawdę trzeba wiedzieć,
nauczyłem się w przedszkolu – o tym jak żyć,
co robić, jak postępować, współżyć z innymi,
patrzeć, odczuwać, myśleć marzyć i
wyobrażać sobie lepszy świat”
Robert Fulghum
Przedszkole to drugi dom, dlatego tak ważne jest dla nas, aby ten dom był rodzinny, a każdy kto tu przyjdzie, poczuje, że „nasza rodzina” zrobi wszystko, aby było bezpiecznie, wesoło i radośnie. Stawiamy na wszechstronny rozwój, nie depcząc indywidualności i magii cudownego dzieciństwa.
Program pracy wychowawczo – edukacyjnej obejmuje stymulowanie, monitorowanie rozwoju psychicznego, emocjonalnego, społecznego i umysłowego.
Dominującą formą jest zabawa i jej niezależny, twórczy charakter. Indywidualne i podmiotowe oddziaływania uczące odnosić sukces i radzić sobie z porażkami.
Program zatwierdzony przez MEN Dz. U. Nr 2/2000 Rozporządzenie MEN z dnia 1 grudnia 1999r daje dużą swobodę wyboru działań w ramach danego obszaru, co pozwala nauczycielowi być twórczym i otwartym w procesie wychowawczo dydaktycznym.
Cały proces edukacji przedszkolnej dodatkowo wzbogacamy wybranymi metodami aktywizującymi:
1. Metoda Ruchu Rozwijającego Weroniki Sherborne, która ma na celu stworzyć dziecku okazję do poznania własnego ciała, usprawnienia motoryki, poczucia siły i sprawności, współdziałania z drugą osobą.
2. Metoda Dennisona, czyli Kinezjologii Edukacyjnej, to ćwiczenie relaksujące i energetyzujące służące integracji obu półkul mózgowych w celu efektywniejszego działania, zwiększenia umiejętności uczenia się, wzmocnienia systemu odpornościowego.
3. Pedagogika zabawy – Klanza, której celem jest wzbogacenie form pracy w grupie, umożliwienie aktywności i zaangażowania we wspólne tworzenie oraz spontanicznej radości z twórczego działania w grupie.
4. Zajęcia z Glottodydaktyki, czyli ćwiczenia przygotowujące dzieci do nauki czytania i pisania w oparciu o szkołę profesora Bronisława Rocławskiego. Nauka czytania i pisania – celem będzie integrowanie metod prof. Rocławskiego, I.Majchrzak, G.Domana i dostosowanie do indywidualnych predyspozycji dziecka, tak aby to była zabawa z dobrze zorganizowanym, przemyślanym procesem czytania i pisania.
5. Matematyka wg profesor Gruszczyk – Kolczyńskiej, która obejmie następujące zakresy tematyczne: orientacja przestrzenna, kształtowanie umiejętności liczenia, rozwijanie umiejętności mierzenia, klasyfikacja, wspomaganie rozwoju operacyjnego rozumowania, układanie i rozwiązywanie zadań, konstruowanie gier.
6. Metody gimnastyki twórczej R. Labana, K. Orffa, A.M. Kniessów – zabawy, ćwiczenia ruchowe i gimnastyczne połączone z muzyką i przyborami.
7. Elementy Metody prof. M. Bogdanowicz Dobrego Startu. Celem jest usprawnienie czynności analizatorów: słuchowego, wzrokowego, ruchowego, kształtowanie lateralizacji i orientacji, koordynowanie czynności słuchowo – ruchowych.
8. Wybrane techniki Celestyna Freineta – w swojej filozofii i praktyce pedagogicznej uznawał swobodną ekspresję twórczą za jeden z najważniejszych czynników rozwoju aktywności edukacyjnej dzieci. „Pozwólmy dzieciom tworzyć swobodnie, otwórzmy dzieciom usta… wpuśćmy do klasy słońce”.
Poza wymienionymi metodami nasze oddziaływania wychowawcze są oparte na wartościach, zasadach i normach postępowania ściśle wynikających z bezpieczeństwa, zdrowia, kultury naszej przedszkolnej rodzinki.