Warsztaty Regionalne - Kurpiowski Dzień 25.05.2011r.

KURPIOWSKI DZIEŃ – WARSZTATY REGIONALNE

Dzień 25 maja
w naszym przedszkolu poświęcony był kurpiowszczyźnie. Na początek dzieci określały gdzie są położone Kurpie. Odpowiedzi były bardzo zaskakujące. Niektórzy twierdzili, że Kurpie są w Afryce, inni, że w ZOO. Przedszkolaki zapoznały się z tradycjami panującymi na terenie Kurpi Zielonych. Miały okazję obejrzeć jak wygląda strój kurpiowski, wycinanki, kwiatki wykonane z bibuły. Punktem kulminacyjnym tego dnia była wizyta Pani Barbary Gut, która przybyła do nas w pięknym, tradycyjnym stroju kurpiowskim. Pani Basia opowiadała nam o kurpiowskich zwyczajach, przyniosła piękne wycinanki. Dziewczynki mogły przymierzyć również kurpiowskie nakrycie głowy, które noszą tylko panny. Następnie Pani Basia pokazała nam różne metody wykonywania kwiatków z bibuły. Dzieci samodzielnie wykonywały bibułkowe kwiaty, którymi obdarowały swoje mamy w dniu ich święta. Głównym celem tych zajęć było wprowadzenie dzieci w świat tradycji ludowych, obyczajów i kultury oraz ukazanie piękna sztuki ludowej ( muzyki, wycinanek, folkloru, stroju ludowego ) regionu kurpiowskiego.