MIĘDZYNARODOWY DZIEŃ JĘZYKA OJCZYSTEGO w KANGURKU

Dnia 21 lutego obchodziliśmy w naszym przedszkolu Międzynarodowy Dzień Języka Ojczystego.

Na początek przedszkolaki przypomniały jakie są nasze symbole narodowe oraz w jaki sposób powinniśmy o nie dbać.
Tego dnia przedszkolaki w czasie zabaw dowiedziały się, jak wiele liter ma nasz polski alfabet. Każdy przedszkolak poznawał literkę, która jest na początku jego imienia. Następnie dzieci rozwiązywały rebusy oraz szukały par obrazków, które mają taką samą nazwę, ale różnią się wyglądem.
Język polski nie jest łatwym językiem o czym przekonali się śmiałkowie, którzy mówili trudne zdania. Okazało się, że powtórzenie zdania „Stół z powyłamywanymi nogami” czy też „W czasie suszy szosa sucha” przysporzyło przedszkolakom troszkę trudności. Aby ułatwić wymowę trudnych głosek wykonaliśmy ćwiczenia logopedyczne, m.in. zabawy ortofoniczne oraz ćwiczenia oddechowe z piórkami.
Między zabawami czytaliśmy wiersze dla dzieci naszych rodowitych pisarzy, m.in. Juliana Tuwima i Jana Brzechwy oraz polskie legendy. Bawiliśmy się również w tradycyjne polskie zabawy, m.in. „Jaworowi ludzie”.